Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zrób miejsce pszczołom – pod tym hasłem rusza wielka akcja dla społeczności lokalnych

Data publikacji: 2016-06-22, Data modyfikacji: 2016-06-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Zrób miejsce pszczołom – pod tym hasłem rusza wielka akcja dla społeczności lokalnych

Już od 13 czerwca mieszkańcy Polski mogą włączać się w wielką, ogólnopolską akcję mającą na celu stworzenie jak największej liczby Miejsc Przyjaznych Pszczołom, by zapewnić dobrostan tym pożytecznym owadom w każdej gminie. Najaktywniejsze społeczności lokalne mają szansę na wygranie centrum edukacyjnego - niezwykłej przestrzeni interaktywnej poświęconej pszczołowatym. Wszystko to w ramach VI edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” organizowanej przez ZT „Kruszwica” S.A.

W ramach VI edycji programu wystartował właśnie konkurs dla lokalnych społeczności, zachęcający do realnych zmian w swoim otoczeniu. Mieszkańcy całej Polski na specjalnej platformie www.pomagamypszczolom.pl do 15 sierpnia mogą zgłaszać stworzone przez siebie Miejsca Przyjazne Pszczołom.

Katarzyna Dytrych, przyrodnik i ekspert programu przekonuje: Pszczołowate są nam bliższe niż się wydaje i niezwykle potrzebne. Niestety, w powszechnym postrzeganiu pszczoła kojarzy się często jedynie z ulem, w dodatku w wielu osobach budzi obawy i bywa mylona z osą. Tymczasem pszczolinki, murarki, trzmiele czy lepiarki mieszkają tuż obok nas w norkach w ziemi, zagłębieniach muru czy samotnych gniazdach i dzikich zakątkach parku. W przeciwieństwie do os nie są agresywne. To dzięki ich pracy warzywa i owoce – również te na działkach czy w przydomowych ogródkach - wydają plony, z których korzystają potem ludzie i zwierzęta. Dlatego w tym roku będziemy zachęcać ludzi, niezależnie od miejsca zamieszkania, by dostrzegli je, zapraszali do siebie i zapewniali bezpieczne otoczenie pełne pyłkodajnych i nektarodajnych roślin.

Za każde Miejsce Przyjazne Pszczołom zgłoszone na platformie akcji jego autor otrzyma punkty, które sumują się do ogólnej puli dla regionu (dowolnej polskiej gminy lub dzielnicy w miastach powyżej 200 000 mieszkańców). Nagrodzone zostaną 3 lokalne społeczności, których mieszkańcy stworzą najwięcej, najlepszych jakościowo Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Zwycięska gmina lub dzielnica zdobywa unikalną nagrodę – czasową interaktywną przestrzeń poświęconą pszczołowatym. To wyjątkowe miejsce będzie inspirowane instalacjami poświęconymi nauce i przyrodzie, dostępnymi dotąd tylko na najnowocześniejszych wystawach w Polsce. To także szansa na promocję gminy lub dzielnicy i zapewnienie jej unikalnej w skali kraju atrakcji turystycznej.
Tysiące drobnych gestów
Założenie Miejsca Przyjaznego Pszczołom jest proste! Wystarczy wybrać lokalizację – może to być fragment ogrodu lub działki, klomb, niekoszony kawałek trawnika, a nawet balkon. Następnie przestrzeń tę należy przystosować do potrzeb pszczołowatych. Ważne, by pamiętać o doborze odpowiednich roślin, których wybór jest naprawdę ogromny, a kwiaty kwitnące przez cały sezon pozwolą zapewnić pszczołom tzw. taśmę pokarmową przez wiele miesięcy. Porady jak to zrobić znajdują się na www.pomagamypszczolom.pl.
W zakładaniu Miejsc Przyjaznych Pszczołom pomagają Ambasadorzy Pszczół – lokalni społecznicy, którzy zachęcają mieszkańców swoich gmin oraz dzielnic do udziału w akcji. Do ich obowiązków należy edukowanie swojego otoczenia na temat tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a także przestrzegania 5-ciu Zasad Przyjaciół Pszczół. Dzięki Ambasadorom udział w akcji mogą wziąć również osoby wykluczone cyfrowo. Swoją chęć objęcia tej funkcji można zgłosić wysyłając maila na adres: [email protected]

Pszczołom pomóc może tak naprawdę każdy, nawet nie dysponując własnym ogrodem ani działką. Mieszkając w dużym mieście, niewielkim miasteczku czy na wsi, stosunkowo łatwo można stworzyć Miejsce Przyjazne Pszczołom i tym samym realnie wpłynąć na los pszczołowatych. Na ich globalną sytuację składają się właśnie takie tysiące drobnych gestów sympatii – komentuje Katarzyna Dytrych.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec sierpnia, a na początku września zostanie otwarta czasowa przestrzeń interaktywna w pierwszej dzielnicy lub gminie. Kolejni zwycięzcy otrzymają swoją nagrodę w październiku oraz listopadzie. Organizatorzy nagradzać będą także twórców najpiękniejszych i najbardziej wartościowych Miejsc Przyjaznych Pszczołom.

Wszystkie informacje o programie dostępne są na stronie www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

Garden of Words, Źródło artykułu: ZT „Kruszwica” S.A, Autor zdjęć: Colin J/Flickr
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat czarnkowsko-trzcianecki – powiat północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego z siedzibą w Czarnkowie.
    W skład powiatu wchodzą gminy: Czarnków, Krzyż Wielkopolski, Trzcianka, Wieleń, Drawsko, Lubasz i Połajewo zajmując powierzchnię 1806 km 2.

    Ponad połowę powierzchni powiatu zajmują lasy, stąd też główną gałąź tutejszej gospodarki stanowi przemysł drzewny. Siedzibę maja tu m.in. firmy: Meble Vox Sp. z o.o. S.K.A., Henkel Polska Sp. z o.o. Stobno czy KETTLER POLSKA Spółka z o.o.
     
    Powiat położony jest na pograniczu Pojezierza Wałeckiego oraz Kotliny Gorzowskiej; jest niezwykle bogaty w walory przyrodnicze, stworzono tu dwa rezerwaty przyrody - Wilcze Błoto oraz Źródlisko Flinty, obszary chronionego krajobrazu - Puszcza nad Drawą,Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy, Dolina Noteci,Puszcza Notecka, oraz Drawieński Park Narodowy.

    Przez powiat czarnkowsko-trzcianecki przebiega fragment DK22 oraz wiele dróg wojewódzkich.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola